Hiiu Leht: Hiiu autorite looming sõidab Saksamaale

Saarte ühenduse B7 tänavusel juhtsaarel Rügenil Saksamaal on neljapäevast avatud Hiiumaa loomeinimeste foto- ja maalinäitus. Tosina hiiu autori tööd jäävad võõrsile kaheks kuuks.

“Näitusetööde valimine on minu jaoiks iga kord raske. Püüdsin leida midagi, mida pole varem näidanud ja mis oleks tehtud Hiiumaal. Teadsin, et inimesed peavad kindlasti peal olem,” rääkis üks ühisnäitusel “Wie eine Blume im Meer” (tlk “Lilleke meres”) osalevatest fotograafidest Tuuli Tammla.

Tema sõnul esindab autor välisnäituse puhul peale iseenda ka oma kodukohta ja vaatajal tekib teatud mulje sellest kohast, mida looja esindab. “Mingeid teravaid ootusi ega kartusi mul seoses selle näitusega pole. Ott [Lambing] on väga põhjalik kujundaja ja hea on teda usaldada,” leidis Tammla.

Lisaks kahele fotole osaleb Tammla Rügeni näitusel veel ühel moel, nimelt on Liia Lüdig-Algvere teda kujutanud ühel oma maalil. “Mind inspireerisid viljakad Hiiumaa inimesed, Hiiumaa loomeinimesed: Avo ja omnilised pasunad, Kaja ja Antiik-Kreeka, Aado, Undtha-Undiina ja kivilinnud ning Tuuli ja kuldkalake,” rääkis Algvere.

Kõigi nelja 70×90 cm suuruse töö taustaks on ühtse silmapiiriga Haldi rand, Haldi nina, ühes servas Haldreka vaatetorn, teises Mardihansu laht ja helendav Kõpu majakas. “Pidev joonistamine ja maalimine kodurannas on andnud ja annab värvielamusi, mis suunavad mu kätt. Maalid moodustavad panoraamse rea, aga iga osa on samas omaette tervik,” kirjeldas Algvere.

Näitusel osalevast tosinast autorist on ALgvere üks neist, kes valmistas tööd spetsiaalselt Rügeni näituse jaoks. Sama võimaluse pakkus kujundaja Ott Lambing enda sõnul kõigile autoritele, ent erinevatel põhjustel haakusid idega vähesed. Lisaks Algverele tegid Rügeni pealinnas Bergenis avaldatava näituse tarbeks uued tööd Toomas Kokovkin ja Ott Lambing.

“Ühisnäitusel peavad tööd kokku kõlama tervikuna nii, et iga töö oleks võimalikult hea. Vaataja peab  leidma oma pildi,” rääkis Lambing. Alates tänavu märtsist näitust ette valmistanud Lambing leidis, et nii head terviklikku ühisnäitust ei ole varem Hiiumaalt väljas käinud. Lisaks on näitus tema sõnul mitmel moel esmakordne.

See on esimene Hiiumaa kunstnike ühisnäitus Rügenil ja B7 raames, esimest korda lähevad ühise näiktusega välja foto ja maal ning esmakordselt on kavas võõra näitusesaali tarbeks koostatud väljapanek samas koosseisus üles panna ka Kärdlasse. Nimelt saab Rügenil 8. septembrist 11. novembrini vältavat näitust Hiiumaal näha 2012. a jaanuaris Kärdla kultuurikeskuses.

Näitusel osaleb 12 autorit 27 tööga, millest 10 fotot ja 17 maali (akrüül ja õli). Autoritest on esindatud Liia Lüdig-Algvere, Voldemar Jõeleht, Anton Kaljula, Toomas Kokovkin, Eve Käärik, Ott Lambing, Tiit Leito, Aadi Pall, Märt Rannast, Merike Ennola-Saimre, Tuuli Tammla ja Tapio Vares. Näituse rahastajad on B7, Eesti kultuurkapital, Hiiu maavalitsus.

Kadi Laid

Hiiu Leht 06.09.2011

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s