Luca Gőbölyösi fotonäitus “Tahan mehele saada!” Hiiumaa muuseumis

Alates 5. juulist 2011 saab Hiiumaa muuseumis vaadata Luca Gőbölyösi fotonäitust “Tahan mehele saada!”

Kunstniku uurimisobjektiks on naine, kes omab müstilisi teadmisi, mida mehed kardavad. Väidatavalt annavad sellised teadmised naistele voli meeste üle. Naistega seostatud ebausku ja alternatiivseid teadmisi võib pidada nõiakunstniks. Luca Gőbölyös tagab, et need teadmised jõuaksid meie tänapäeva maailmani olles eelnevalt läbinud värskenduskuuri.

Luca Gőbölyös annab toidule tagasi selle algse rituaalsuse,  ning teeb seda intiimsete teadmiste ja meediavahendite ratsionaale, kalkuleeritud kasutusega. Ta ühendab rahvauskumused tänase kogemusega, ent ei unusta esineda – naine on mehe imetlusobjekt. Irooniaga vaatab Luca naise rolli vanasti, mil naise koht oli köögis.

Teleseriaaldest “Seks ja linn” või “Ally McBeal” tuntud naised on noored, ilusad ja edukad eeskujud.  Neis seriaalides kerkib feminism esile minevikuvarjuna. Kunstniku tööd astuvad dialoogi naise sotsiaalse staatuse üle kakskümmend aastat pärast demokraatlikku muutust.

Mida võib “modernne” naine teha neokonservatiivses ühiskonnas? Kasutades konservatiivseid meetodeid, püüab naine eesriide tagant nööre tõmmata ning säilitada samas kontrolll oma elu üle. Näiliselt soovib naine järgida traditsioone, abielluda, ilus olla. Luca Gőbölyösi tegelik sõnum on aga jäikade soopiiride järgimise mõttetus aastakümnete jooksul ning ta üritab näidata, kui raske on neid piire murda. Eriki riikides, kus naised ei ole tunnustatud ei akadeemilises ega igapäevaelus veel tänapäevalgi.

Näitus jääb Hiiumaa muuseumis (Vabrikuväljak 8, Kärdla) avatuks 6. augustini. Muuseum on avatud T-L 10.00-17.00

Kunstniku kodulehekülg http://www.lucagobolyos.hu/

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s